This 2.0 DTi MT (100 hp) engine was fitted in the B [Restyling] Estate, which was produced by Opel from 1999 to 2003. In addition to this engine, 14 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Estate |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Width | 1776mm |
| Length | 4898mm |
| Height | 1545mm |
| Wheelbase | 2730mm |
| Front track | 1514mm |
| Min. boot capacity | 540litre |
| Rear track | 1530mm |
| Ground clearance | 140mm |
| Max. boot capacity | 1800litre |
| Kerb weight | 1655kg |
| Gross weight | 2265kg |
| Engine type | Diesel |
|---|---|
| Displacement | 1995cm3 |
| Engine power | 100bhp |
| RPM at max power | to 4 300RPM |
| Maximum torque | 205Nm |
| Injection type | Direct injection |
| Forced induction | Turbocharger |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Bore | 84mm |
| Stroke | 90mm |
| Valves per cylinder | 4 |
| RPM at max torque | 1650RPM |
| Intercooler | Yes |
| Fuel | Diesel |
|---|---|
| Top speed | 180km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 16second |
| City fuel consumption per 100 km | 9.2litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 5.2litre |
| Fuel tank capacity | 75litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 6.7litre |
| Cruising range | from 820 to 1 440km |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Turning circle | 11m |
| City | 10.6 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 6 litres / 100km |
| Average | 7.7 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.