This 3.0 AT (211 hp) engine was fitted in the B [Restyling] Estate, which was produced by Opel from 1999 to 2003. In addition to this engine, 14 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Estate |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Width | 1776mm |
| Length | 4898mm |
| Height | 1545mm |
| Wheelbase | 2730mm |
| Front track | 1514mm |
| Min. boot capacity | 540litre |
| Rear track | 1530mm |
| Ground clearance | 140mm |
| Max. boot capacity | 1800litre |
| Gross weight | 2290kg |
| Kerb weight | 1664kg |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 2962cm3 |
| Engine power | 211bhp |
| RPM at max power | to 6 000RPM |
| Maximum torque | 270Nm |
| Injection type | Injectors |
| Cylinder layout | V-type |
| Number of cylinders | 6 |
| Bore | 86mm |
| Stroke | 85mm |
| Valves per cylinder | 4 |
| RPM at max torque | 3400RPM |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Top speed | 230km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 10second |
| City fuel consumption per 100 km | 16.1litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 8.5litre |
| Fuel tank capacity | 75litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 11.3litre |
| Cruising range | from 470 to 880km |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Number of gears | 4 |
| Turning circle | 11m |
| City | 19.3 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 10.2 litres / 100km |
| Average | 13.6 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.