This 2.2 AT (144 hp) engine was fitted in the B [Restyling] Estate, which was produced by Opel from 1999 to 2003. In addition to this engine, 14 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Estate |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Width | 1776mm |
| Length | 4898mm |
| Height | 1545mm |
| Wheelbase | 2730mm |
| Front track | 1514mm |
| Min. boot capacity | 540litre |
| Rear track | 1530mm |
| Ground clearance | 140mm |
| Max. boot capacity | 1800litre |
| Gross weight | 2210kg |
| Kerb weight | 1610kg |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 2198cm3 |
| Engine power | 144bhp |
| RPM at max power | to 5 400RPM |
| Maximum torque | 205Nm |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Bore | 86mm |
| Stroke | 94.6mm |
| Valves per cylinder | 4 |
| RPM at max torque | 4000RPM |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Top speed | 198km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 12.5second |
| City fuel consumption per 100 km | 14.5litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 7.9litre |
| Fuel tank capacity | 75litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 10.3litre |
| Cruising range | from 520 to 950km |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Number of gears | 4 |
| Turning circle | 11m |
| City | 17.4 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 9.5 litres / 100km |
| Average | 12.4 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.