This 3.8 MT (196 hp) engine was fitted in the 4 generation Targa, which was produced by Pontiac from 1993 to 1997. In addition to this engine, 2 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Targa |
|---|---|
| Seats | 4 |
| Length | 4920mm |
| Width | 1890mm |
| Height | 1320mm |
| Wheelbase | 2570mm |
| Front track | 1540mm |
| Rear track | 1540mm |
| Ground clearance | 110mm |
| Max. boot capacity | 955litre |
| Min. boot capacity | 365litre |
| Kerb weight | 1515kg |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 3791cm3 |
| Engine power | 196bhp |
| RPM at max power | from 5 100RPM |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | V-type |
| Number of cylinders | 6 |
| Bore | 96mm |
| Stroke | 86mm |
| Valves per cylinder | 2 |
| Maximum torque | 302Nm |
| RPM at max torque | 4200RPM |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Top speed | 200km/h |
| Fuel tank capacity | 59litre |
| City fuel consumption per 100 km | 12litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 8litre |
| Cruising range | from 490 to 740km |
| Front suspension | Double wishbone |
|---|---|
| Rear suspension | Helical springs |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| City | 14.4 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 9.6 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.