This 1.8 MT (150 hp) engine was fitted in the 1 generation Estate, which was produced by Rover from 1999 to 2005. In addition to this engine, 11 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Estate |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4792mm |
| Width | 1970mm |
| Height | 1477mm |
| Wheelbase | 2746mm |
| Front track | 1505mm |
| Rear track | 1505mm |
| Ground clearance | 155mm |
| Max. boot capacity | 1222litre |
| Min. boot capacity | 400litre |
| Kerb weight | 1590kg |
| Gross weight | 2000kg |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 1796cm3 |
| Engine power | 150bhp |
| RPM at max power | from 5 500RPM |
| Injection type | Injectors |
| Forced induction | Turbocharger |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Bore | 80mm |
| Stroke | 89mm |
| Valves per cylinder | 4 |
| Maximum torque | 215Nm |
| RPM at max torque | 2100RPM |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Top speed | 210km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 9.1second |
| City fuel consumption per 100 km | 11.3litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 6.1litre |
| Fuel tank capacity | 66litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 8litre |
| Cruising range | from 580 to 1 080km |
| Front suspension | Wishbone |
|---|---|
| Rear suspension | Helical springs |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 11.4m |
| City | 13.6 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 7.3 litres / 100km |
| Average | 9.6 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.