This 2.5 MT (180 hp) engine was fitted in the 1 generation Estate, which was produced by Rover from 1999 to 2005. In addition to this engine, 11 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Estate |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4792mm |
| Width | 1778mm |
| Height | 1424mm |
| Wheelbase | 2746mm |
| Front track | 1505mm |
| Rear track | 1505mm |
| Ground clearance | 155mm |
| Max. boot capacity | 1222litre |
| Min. boot capacity | 432litre |
| Kerb weight | 1590kg |
| Gross weight | 2000kg |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 2497cm3 |
| Engine power | 180bhp |
| RPM at max power | to 6 500RPM |
| Injection type | Injectors |
| Cylinder layout | V-type |
| Number of cylinders | 6 |
| Bore | 80mm |
| Stroke | 82mm |
| Valves per cylinder | 4 |
| Maximum torque | 240Nm |
| RPM at max torque | 4500RPM |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Top speed | 220km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 8.2second |
| City fuel consumption per 100 km | 13.6litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 7litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 9.4litre |
| Fuel tank capacity | 65litre |
| Cruising range | from 480 to 930km |
| Front suspension | Wishbone |
|---|---|
| Rear suspension | Helical springs |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| City | 16.3 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 8.4 litres / 100km |
| Average | 11.3 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.