This 1.6 AT (105 hp) engine was fitted in the E100 Sedan, which was produced by Toyota from 1991 to 2000. In addition to this engine, 22 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Sedan |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4369mm |
| Width | 1684mm |
| Height | 1359mm |
| Wheelbase | 2464mm |
| Front track | 1460mm |
| Rear track | 1450mm |
| Min. boot capacity | 360litre |
| Kerb weight | 1065kg |
| Max. boot capacity | 360litre |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 1587cm3 |
| Engine power | 105bhp |
| RPM at max power | to 5 800RPM |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Bore | 81mm |
| Stroke | 77mm |
| Valves per cylinder | 4 |
| Maximum torque | 136Nm |
| RPM at max torque | 4800RPM |
| Fuel | 92 RON |
|---|---|
| Fuel tank capacity | 50litre |
| City fuel consumption per 100 km | 9litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 8.1litre |
| Cruising range | from 560 to 620km |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Spring |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Double wishbone, Spring, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Drum |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Number of gears | 3 |
| Turning circle | 9.8m |
| City | 10.8 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 9.7 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.