This 2.0 D MT (73 hp) engine was fitted in the E100 Sedan, which was produced by Toyota from 1991 to 2000. In addition to this engine, 22 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Sedan |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Width | 1685mm |
| Length | 4270mm |
| Height | 1380mm |
| Wheelbase | 2465mm |
| Front track | 1470mm |
| Min. boot capacity | 360litre |
| Rear track | 1460mm |
| Ground clearance | 155mm |
| Kerb weight | 1040kg |
| Gross weight | 1615kg |
| Displacement | 575kg |
| Max. boot capacity | 360litre |
| Engine type | Diesel |
|---|---|
| Displacement | 1974cm3 |
| Engine power | 73bhp |
| RPM at max power | to 4 700RPM |
| Maximum torque | 132Nm |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 2 |
| RPM at max torque | 2800RPM |
| Bore | 86mm |
| Stroke | 85mm |
| Fuel | Diesel |
|---|---|
| Fuel tank capacity | 50litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 5.6litre |
| Top speed | 165km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 14.1second |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Spring |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Double wishbone, Spring |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Drum |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Number of gears | 5 |
| Turning circle | 9.6m |
| Average | 6.4 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.