This 1.6 MT (115 hp) engine was fitted in the E100 Sedan, which was produced by Toyota from 1991 to 2000. In addition to this engine, 22 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Sedan |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Width | 1685mm |
| Length | 4270mm |
| Height | 1380mm |
| Wheelbase | 2465mm |
| Front track | 1460mm |
| Min. boot capacity | 360litre |
| Rear track | 1450mm |
| Ground clearance | 150mm |
| Kerb weight | 1040kg |
| Gross weight | 1595kg |
| Displacement | 555kg |
| Max. boot capacity | 360litre |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 1587cm3 |
| Engine power | 115bhp |
| RPM at max power | to 6 000RPM |
| Maximum torque | 147Nm |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| RPM at max torque | 4800RPM |
| Bore | 81mm |
| Stroke | 77mm |
| Fuel | 92 RON |
|---|---|
| Mixed fuel consumption per 100 km | 7.2litre |
| Fuel tank capacity | 50litre |
| Top speed | 195km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 10second |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Spring |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Double wishbone, Spring |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Drum |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Number of gears | 5 |
| Turning circle | 9.6m |
| Average | 8.6 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.