This 4.2 TD MT J81V (165 hp) engine was fitted in the J80 Crossover 5-doors, which was produced by Toyota from 1989 to 1997. In addition to this engine, 6 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | SUV |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Width | 1930mm |
| Length | 4970mm |
| Height | 1860mm |
| Wheelbase | 2850mm |
| Front track | 1595mm |
| Min. boot capacity | 830litre |
| Max. boot capacity | 1370litre |
| Rear track | 1600mm |
| Ground clearance | 210mm |
| Kerb weight | 2260kg |
| Gross weight | 2960kg |
| Displacement | 350kg |
| Engine type | Diesel |
|---|---|
| Displacement | 4163cm3 |
| Engine power | 165bhp |
| RPM at max power | to 3 600RPM |
| Maximum torque | 360Nm |
| Injection type | Direct injection |
| Forced induction | Turbocharger |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 4 |
| RPM at max torque | 2000up to 2 500 RPM |
| Bore | 94mm |
| Stroke | 100mm |
| Fuel | Diesel |
|---|---|
| Fuel tank capacity | 95litre |
| City fuel consumption per 100 km | 15.6litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 10.2litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 13.3litre |
| Cruising range | from 610 to 930km |
| Top speed | 165km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 16.4second |
| Front suspension | Helical springs |
|---|---|
| Rear suspension | Helical springs |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Number of gears | 5 |
| Turning circle | 12m |
| City | 17.9 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 11.7 litres / 100km |
| Average | 15.3 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.