This 4.5 AT J80G (215 hp) engine was fitted in the J80 Crossover 5-doors, which was produced by Toyota from 1989 to 1997. In addition to this engine, 6 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | SUV |
|---|---|
| Seats | 58 |
| Length | 4970mm |
| Width | 1930mm |
| Height | 1860mm |
| Wheelbase | 2850mm |
| Front track | 1575mm |
| Rear track | 1585mm |
| Ground clearance | 210mm |
| Max. boot capacity | 1368litre |
| Min. boot capacity | 832litre |
| Kerb weight | 2410kg |
| Gross weight | 3060kg |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 4476cm3 |
| Engine power | 215bhp |
| RPM at max power | to 4 600RPM |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 6 |
| Bore | 100mm |
| Stroke | 95mm |
| Valves per cylinder | 4 |
| Maximum torque | 380Nm |
| RPM at max torque | 3200RPM |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Top speed | 170km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 12second |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 17litre |
| Fuel tank capacity | 95litre |
| Front suspension | Helical springs |
|---|---|
| Rear suspension | Helical springs |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Number of gears | 4 |
| Turning circle | 12m |
| Average | 20.4 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.