This 2.0 TSI MT (200 hp) engine was fitted in the B6 Estate (5-door), which was produced by Volkswagen from 2005 to 2010. In addition to this engine, 32 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Maximum torque | 280Nm |
|---|---|
| Engine type | Gasoline |
| Displacement | 1984cm3 |
| Engine power | 200bhp |
| RPM at max power | to 5 100RPM |
| Injection type | Direct injection |
| Forced induction | Turbocharger |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| RPM at max torque | 1800RPM |
| Body type | Estate |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4774mm |
| Width | 1820mm |
| Height | 1517mm |
| Wheelbase | 2709mm |
| Front track | 1552mm |
| Rear track | 1551mm |
| Ground clearance | 114mm |
| Max. boot capacity | 1731litre |
| Min. boot capacity | 603litre |
| Kerb weight | 1575kg |
| Gross weight | 2130kg |
| Permitted road-train weight | 3730kg |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Top speed | 232km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 7.7second |
| City fuel consumption per 100 km | 11litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 6.2litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 8litre |
| Fuel tank capacity | 70litre |
| Cruising range | from 640 to 1 130km |
| Emission standard | EURO V |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 6 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 11.4m |
| City | 13.2 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 7.4 litres / 100km |
| Average | 9.6 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.