This 1.4 TSI DSG EcoFuel (150 hp) engine was fitted in the B7 Sedan, which was produced by Volkswagen from 2010 to 2015. In addition to this engine, 8 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Sedan |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4769mm |
| Width | 1820mm |
| Height | 1470mm |
| Wheelbase | 2712mm |
| Front track | 1552mm |
| Rear track | 1551mm |
| Ground clearance | 135mm |
| Min. boot capacity | 565litre |
| Kerb weight | 1619kg |
| Gross weight | 2140kg |
| Displacement | 596kg |
| Max. boot capacity | 565litre |
| Front/rear axle load | 1080/1110kg |
| Permitted road-train weight | 2890kg |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 1390cm3 |
| Engine power | 150bhp |
| RPM at max power | to 5 500RPM |
| Injection type | Direct injection |
| Forced induction | Turbine + compressor |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Maximum torque | 220Nm |
| RPM at max torque | 1500up to 4 500 RPM |
| Intercooler | Yes |
| Bore | 76.5mm |
| Stroke | 75.6mm |
| Fuel | 95 RON, CNG |
|---|---|
| Top speed | 214km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 9.8second |
| City fuel consumption per 100 km | 8.8litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 5.6litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 6.8litre |
| Fuel tank capacity | 70litre |
| Emission standard | EURO IV |
| Cruising range | from 800 to 1 250km |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Electronic |
|---|---|
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Number of gears | 7 |
| Turning circle | 11.4m |
| City | 10.6 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 6.7 litres / 100km |
| Average | 8.2 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.