This 2.0 TSI 4Motion DSG (210 hp) engine was fitted in the B7 Variant Alltrack wagon 5-doors, which was produced by Volkswagen from 2010 to 2015. In addition to this engine, 0 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 11.5litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 6.8litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 8.6litre |
| Fuel tank capacity | 68litre |
| Cruising range | from 590 to 1 000km |
| Fuel | 95 RON |
| Emission standard | EURO V |
| Top speed | 212km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 7.8second |
| Displacement | 1984cm3 |
|---|---|
| Engine power | 210bhp |
| RPM at max power | from 5 300 to 6 200RPM |
| Maximum torque | 280Nm |
| RPM at max torque | 1700up to 5 200 RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Direct injection |
| Forced induction | Turbocharger |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Gearbox | Electronic |
|---|---|
| Number of gears | 6 |
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Turning circle | 11.4m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4771mm |
| Width | 1820mm |
| Height | 1550mm |
| Wheelbase | 2710mm |
| Front track | 1549mm |
| Rear track | 1531mm |
| Ground clearance | 165mm |
| Kerb weight | 1707kg |
| Gross weight | 2270kg |
| Displacement | 638kg |
| Min. boot capacity | 588litre |
| Max. boot capacity | 1716litre |
| Front/rear axle load | 1130/1190kg |
| Permitted road-train weight | 3020kg |
| Body type | Estate |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| City | 13.8 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 8.2 litres / 100km |
| Average | 10.3 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.