This 2.0 TDI BlueMotion DSG 4Motion (240 hp) engine was fitted in the B8 Sedan, which was produced by Volkswagen from 2014 to 2017. In addition to this engine, 6 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 6.4litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 4.6litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 5.3litre |
| Fuel tank capacity | 66litre |
| Cruising range | from 1 030 to 1 430km |
| Fuel | Diesel |
| Emission standard | EURO VI |
| Top speed | 240km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 6.1second |
| Displacement | 1968cm3 |
|---|---|
| Engine power | 240bhp |
| RPM at max power | to 4 000RPM |
| Maximum torque | 500Nm |
| RPM at max torque | 1750up to 2 500 RPM |
| Engine type | Diesel |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Common Rail |
| Forced induction | Biturbo |
| Intercooler | Yes |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Gearbox | Electronic |
|---|---|
| Number of gears | 7 |
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Turning circle | 11.7m |
| Seats | 4 |
|---|---|
| Length | 4767mm |
| Width | 1832mm |
| Height | 1456mm |
| Wheelbase | 2791mm |
| Front track | 1584mm |
| Rear track | 1568mm |
| Ground clearance | 145mm |
| Kerb weight | 1721kg |
| Gross weight | 2260kg |
| Displacement | 614kg |
| Min. boot capacity | 586litre |
| Max. boot capacity | 1152litre |
| Front/rear axle load | 1160/1150kg |
| Permitted road-train weight | 4460kg |
| Body type | Sedan |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| City | 7.4 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 5.3 litres / 100km |
| Average | 6.1 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.