This 4.2 4Motion AT (335 hp) engine was fitted in the 1 generation Sedan, which was produced by Volkswagen from 2002 to 2007. In addition to this engine, 14 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 18.9litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 9.6litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 12.9litre |
| Fuel tank capacity | 90litre |
| Cruising range | from 480 to 940km |
| Fuel | 95 RON |
| Top speed | 250km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 6.9second |
| Displacement | 4172cm3 |
|---|---|
| Engine power | 335bhp |
| RPM at max power | to 6 500RPM |
| Maximum torque | 430Nm |
| RPM at max torque | 3500RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | V-type |
| Injection type | Injectors |
| Number of cylinders | 8 |
| Valves per cylinder | 5 |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Number of gears | 6 |
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Turning circle | 12m |
| Seats | 4 |
|---|---|
| Length | 5055mm |
| Width | 1903mm |
| Height | 1450mm |
| Wheelbase | 2881mm |
| Front track | 1628mm |
| Rear track | 1612mm |
| Ground clearance | 128mm |
| Kerb weight | 2182kg |
| Gross weight | 2700kg |
| Min. boot capacity | 500litre |
| Max. boot capacity | 500litre |
| Body type | Sedan |
| Front suspension | Independent, Pneumatic, Multi wishbone, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Pneumatic, Multi wishbone, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| City | 22.7 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 11.5 litres / 100km |
| Average | 15.5 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.