This 6.0 4Motion AT (420 hp) engine was fitted in the 1 generation Sedan, which was produced by Volkswagen from 2002 to 2007. In addition to this engine, 14 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 23.9litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 10.9litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 15.6litre |
| Fuel tank capacity | 90litre |
| Cruising range | from 380 to 830km |
| Fuel | 95 RON |
| Top speed | 250km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 6.1second |
| Displacement | 5998cm3 |
|---|---|
| Engine power | 420bhp |
| RPM at max power | to 6 000RPM |
| Maximum torque | 550Nm |
| RPM at max torque | 3000RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | W-type |
| Injection type | Multi-point injection |
| Number of cylinders | 12 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Turning circle | 12m |
| Seats | 4 |
|---|---|
| Length | 5055mm |
| Width | 1903mm |
| Height | 1450mm |
| Wheelbase | 2881mm |
| Front track | 1628mm |
| Rear track | 1612mm |
| Ground clearance | 129mm |
| Kerb weight | 2434kg |
| Gross weight | 2880kg |
| Min. boot capacity | 500litre |
| Max. boot capacity | 500litre |
| Body type | Sedan |
| Front suspension | Pneumatic elastic element |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Pneumatic, Multi wishbone, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| City | 28.7 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 13.1 litres / 100km |
| Average | 18.7 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.