This 5.0 TD 4Motion AT (313 hp) engine was fitted in the 1 generation Sedan, which was produced by Volkswagen from 2002 to 2007. In addition to this engine, 14 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 16.5litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 8.5litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 11.4litre |
| Fuel tank capacity | 90litre |
| Cruising range | from 550 to 1 060km |
| Fuel | Diesel |
| Emission standard | EURO V |
| Top speed | 250km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 6.9second |
| Displacement | 4921cm3 |
|---|---|
| Engine power | 313bhp |
| RPM at max power | to 3 750RPM |
| Maximum torque | 750Nm |
| RPM at max torque | 2000RPM |
| Engine type | Diesel |
| Cylinder layout | V-type |
| Injection type | Direct injection |
| Forced induction | Turbine + compressor |
| Intercooler | Yes |
| Number of cylinders | 10 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Number of gears | 6 |
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Turning circle | 12m |
| Seats | 4 |
|---|---|
| Length | 5055mm |
| Width | 1903mm |
| Height | 1450mm |
| Wheelbase | 2881mm |
| Front track | 1628mm |
| Rear track | 1612mm |
| Ground clearance | 129mm |
| Kerb weight | 2405kg |
| Gross weight | 2990kg |
| Min. boot capacity | 500litre |
| Max. boot capacity | 500litre |
| Body type | Sedan |
| Front suspension | Independent, Pneumatic, Multi wishbone, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Pneumatic, Multi wishbone, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| City | 19 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 9.8 litres / 100km |
| Average | 13.1 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.