This 6.5 4MT (325 hp) engine was fitted in the 1 generation [Restyling] Sport Coupe hardtop 2-doors, which was produced by Chevrolet from 1966 to . In addition to this engine, 18 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Mixed fuel consumption per 100 km | 25.7litre |
|---|---|
| Fuel tank capacity | 76litre |
| Fuel | 95 RON |
| Top speed | 192km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 7.4second |
| Displacement | 6489cm3 |
|---|---|
| Engine power | 325bhp |
| RPM at max power | to 4 800RPM |
| Maximum torque | 556Nm |
| RPM at max torque | 3200RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | V-type |
| Injection type | Carburetor |
| Number of cylinders | 8 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Bore | 104mm |
| Stroke | 95.5mm |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 4 |
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Turning circle | 13.4m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 5415mm |
| Width | 2022mm |
| Height | 1381.7mm |
| Wheelbase | 3022.6mm |
| Front track | 1587.5mm |
| Rear track | 1585mm |
| Ground clearance | 145mm |
| Kerb weight | 1930.5kg |
| Body type | Hardtop |
| Front suspension | Double wishbone |
|---|---|
| Rear suspension | Multi wishbone |
| Front brakes | Drum |
| Rear brakes | Drum |
| Average | 30.8 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.