This 6.6 Turbo Hydra-Matic (180 hp) engine was fitted in the 2 generation [3-й Restyling] Custom Coupe coupe, which was produced by Chevrolet from 1974 to . In addition to this engine, 2 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Mixed fuel consumption per 100 km | 24.6litre |
|---|---|
| Fuel tank capacity | 98.4litre |
| Fuel | 95 RON |
| Top speed | 186km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 12.6second |
| Displacement | 6573cm3 |
|---|---|
| Engine power | 180bhp |
| RPM at max power | to 3 800RPM |
| Maximum torque | 393Nm |
| RPM at max torque | 2400RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | V-type |
| Injection type | Carburetor |
| Number of cylinders | 8 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Bore | 104.8mm |
| Stroke | 95.2mm |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Number of gears | 3 |
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Turning circle | 13.8m |
| Seats | 6 |
|---|---|
| Length | 5657mm |
| Width | 2019mm |
| Height | 1364mm |
| Wheelbase | 3086mm |
| Front track | 1628mm |
| Rear track | 1626mm |
| Ground clearance | 145mm |
| Kerb weight | 1988kg |
| Min. boot capacity | 513litre |
| Max. boot capacity | 513litre |
| Body type | Coupe |
| Front suspension | Double wishbone |
|---|---|
| Rear suspension | Multi wishbone |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Drum |
| Average | 29.5 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.