This 5.0 4AT (170 hp) engine was fitted in the 3 generation [2-й Restyling] Coupe, which was produced by Chevrolet from 1986 to 1990. In addition to this engine, 3 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Mixed fuel consumption per 100 km | 21litre |
|---|---|
| Fuel tank capacity | 95litre |
| Fuel | 95 RON |
| Top speed | 181km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 10.9second |
| Displacement | 5001cm3 |
|---|---|
| Engine power | 170bhp |
| RPM at max power | to 4 400RPM |
| Maximum torque | 339Nm |
| RPM at max torque | 2800RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | V-type |
| Injection type | Carburetor |
| Number of cylinders | 8 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Bore | 94.9mm |
| Stroke | 88.4mm |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Number of gears | 4 |
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Turning circle | 13.6m |
| Seats | 6 |
|---|---|
| Length | 5405mm |
| Width | 1914mm |
| Height | 1433mm |
| Wheelbase | 2945mm |
| Front track | 1568mm |
| Rear track | 1542mm |
| Ground clearance | 187mm |
| Kerb weight | 1651kg |
| Min. boot capacity | 592litre |
| Max. boot capacity | 592litre |
| Loading height | 827mm |
| Body type | Coupe |
| Front suspension | Double wishbone |
|---|---|
| Rear suspension | Multi wishbone |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Drum |
| Average | 25.2 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.