This 4.3 3AT (140 hp) engine was fitted in the 3 generation [2-й Restyling] Sedan, which was produced by Chevrolet from 1986 to 1990. In addition to this engine, 4 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Mixed fuel consumption per 100 km | 15.4litre |
|---|---|
| Fuel tank capacity | 93litre |
| Fuel | 95 RON |
| Top speed | 169km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 13.1second |
| Displacement | 4300cm3 |
|---|---|
| Engine power | 140bhp |
| RPM at max power | to 4 000RPM |
| Maximum torque | 305Nm |
| RPM at max torque | 2000RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | V-type |
| Injection type | Monoinjection |
| Number of cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Bore | 101.6mm |
| Stroke | 88.4mm |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Number of gears | 3 |
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Turning circle | 13.6m |
| Seats | 6 |
|---|---|
| Length | 5405mm |
| Width | 1914mm |
| Height | 1433mm |
| Wheelbase | 2945mm |
| Front track | 1568mm |
| Rear track | 1542mm |
| Ground clearance | 187mm |
| Kerb weight | 1616kg |
| Min. boot capacity | 592litre |
| Max. boot capacity | 592litre |
| Loading height | 827mm |
| Body type | Sedan |
| Front suspension | Double wishbone |
|---|---|
| Rear suspension | Multi wishbone |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Drum |
| Average | 18.5 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.