This 4.4 3AT 2-seat (120 hp) engine was fitted in the 3 generation [Restyling] Estate, which was produced by Chevrolet from 1980 to 1985. In addition to this engine, 12 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Mixed fuel consumption per 100 km | 18.1litre |
|---|---|
| Fuel tank capacity | 83.3litre |
| Fuel | 95 RON |
| Top speed | 147km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 18.1second |
| Displacement | 4389cm3 |
|---|---|
| Engine power | 120bhp |
| RPM at max power | to 3 600RPM |
| Maximum torque | 292Nm |
| RPM at max torque | 2000RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | V-type |
| Injection type | Carburetor |
| Number of cylinders | 8 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Bore | 88.9mm |
| Stroke | 88.4mm |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Number of gears | 3 |
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Turning circle | 13.8m |
| Seats | 6 |
|---|---|
| Length | 5464mm |
| Width | 2014mm |
| Height | 1467mm |
| Wheelbase | 2945mm |
| Front track | 1578mm |
| Rear track | 1628mm |
| Ground clearance | 153mm |
| Kerb weight | 1844kg |
| Min. boot capacity | 2488litre |
| Max. boot capacity | 2488litre |
| Body type | Estate |
| Front suspension | Double wishbone |
|---|---|
| Rear suspension | Multi wishbone |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Drum |
| Average | 21.7 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.