This 4.3 AT (200 hp) engine was fitted in the 4 generation [Restyling] Sedan, which was produced by Chevrolet from 1994 to 1996. In addition to this engine, 1 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Mixed fuel consumption per 100 km | 16.6litre |
|---|---|
| Fuel tank capacity | 87litre |
| Fuel | 95 RON |
| Top speed | 198km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 10.5second |
| Displacement | 4312cm3 |
|---|---|
| Engine power | 200bhp |
| RPM at max power | to 5 200RPM |
| Maximum torque | 325Nm |
| RPM at max torque | 2400RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | V-type |
| Injection type | Monoinjection |
| Number of cylinders | 8 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Bore | 85.67mm |
| Stroke | 76.2mm |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Number of gears | 4 |
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Turning circle | 11.85m |
| Seats | 6 |
|---|---|
| Length | 5439mm |
| Width | 1968mm |
| Height | 1415mm |
| Wheelbase | 2945mm |
| Front track | 1568mm |
| Rear track | 1582mm |
| Ground clearance | 179mm |
| Kerb weight | 1850kg |
| Min. boot capacity | 577litre |
| Max. boot capacity | 577litre |
| Loading height | 785mm |
| Body type | Sedan |
| Front suspension | Double wishbone |
|---|---|
| Rear suspension | Multi wishbone |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Drum |
| Average | 19.9 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.