This 5.7 AT (180 hp) engine was fitted in the 4 generation Sedan, which was produced by Chevrolet from 1991 to 1996. In addition to this engine, 1 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Sedan |
|---|---|
| Seats | 6 |
| Length | 5439mm |
| Width | 1956mm |
| Height | 1440mm |
| Wheelbase | 2945mm |
| Front track | 1568mm |
| Rear track | 1542mm |
| Ground clearance | 179mm |
| Kerb weight | 1860kg |
| Min. boot capacity | 578litre |
| Max. boot capacity | 578litre |
| Loading height | 768mm |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 5733cm3 |
| Engine power | 180bhp |
| RPM at max power | from 4 000RPM |
| Injection type | Monoinjection |
| Cylinder layout | V-type |
| Number of cylinders | 8 |
| Bore | 101.6mm |
| Stroke | 88.4mm |
| Valves per cylinder | 2 |
| Maximum torque | 407Nm |
| RPM at max torque | 2400RPM |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Top speed | 196km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 10.2second |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 18.4litre |
| Fuel tank capacity | 87litre |
| Front suspension | Double wishbone |
|---|---|
| Rear suspension | Multi wishbone |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Drum |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Number of gears | 4 |
| Turning circle | 11.85m |
| Average | 22.1 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.