This 3.8 AT (204 hp) engine was fitted in the 5 generation Sedan, which was produced by Chevrolet from 2000 to 2003. In addition to this engine, 2 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Sedan |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 5237mm |
| Width | 1847mm |
| Height | 1458mm |
| Wheelbase | 2939mm |
| Front track | 1600mm |
| Rear track | 1577mm |
| Min. boot capacity | 535litre |
| Kerb weight | 1689kg |
| Max. boot capacity | 535litre |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 3791cm3 |
| Engine power | 204bhp |
| RPM at max power | to 5 200RPM |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | V-type |
| Number of cylinders | 6 |
| Bore | 97mm |
| Stroke | 86mm |
| Valves per cylinder | 2 |
| Maximum torque | 305Nm |
| RPM at max torque | 3600RPM |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Fuel tank capacity | 75litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 13.9litre |
| Top speed | 221km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 9.9second |
| Front suspension | MacPherson Struts |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Number of gears | 4 |
| Average | 16.7 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.