This 6.0 AT (360 hp) engine was fitted in the 6 generation Sedan, which was produced by Chevrolet from 2006 to 2017. In addition to this engine, 0 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Sedan |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 5159mm |
| Width | 1900mm |
| Height | 1481mm |
| Ground clearance | 110mm |
| Kerb weight | 1873kg |
| Wheelbase | 3010mm |
| Front track | 1592mm |
| Rear track | 1608mm |
| Gross weight | 2281kg |
| Displacement | 408kg |
| Min. boot capacity | 535litre |
| Max. boot capacity | 535litre |
| Permitted road-train weight | 4381kg |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 5967cm3 |
| Engine power | 360bhp |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | V-type |
| Number of cylinders | 8 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Maximum torque | 530Nm |
| RPM at max power | to 5 700RPM |
| RPM at max torque | 4400RPM |
| Bore | 101.6mm |
| Stroke | 92mm |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Top speed | 249km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 5.7second |
| Fuel tank capacity | 72litre |
| City fuel consumption per 100 km | 17.4litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 12.3litre |
| Cruising range | from 410 to 590km |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Spring, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Multi wishbone, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Number of gears | 6 |
| Turning circle | 12m |
| City | 20.9 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 14.8 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.