This 2.0 CRDi AT AWD (184 hp) engine was fitted in the 3 generation [Restyling] SUV, which was produced by Kia from 2014 to 2015. In addition to this engine, 12 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | SUV |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4440mm |
| Width | 1855mm |
| Height | 1630mm |
| Wheelbase | 2640mm |
| Front track | 1611mm |
| Rear track | 1612mm |
| Ground clearance | 172mm |
| Max. boot capacity | 1353litre |
| Min. boot capacity | 465litre |
| Kerb weight | 1676kg |
| Gross weight | 2140kg |
| Displacement | 464kg |
| Permitted road-train weight | 3740kg |
| Engine type | Diesel |
|---|---|
| Displacement | 1995cm3 |
| Engine power | 184bhp |
| RPM at max power | to 4 000RPM |
| Injection type | Common Rail |
| Forced induction | Turbocharger |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Maximum torque | 392Nm |
| RPM at max torque | 1800up to 2 500 RPM |
| Intercooler | Yes |
| Bore | 84mm |
| Stroke | 90mm |
| Fuel | Diesel |
|---|---|
| Top speed | 195km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 9.8second |
| City fuel consumption per 100 km | 8.8litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 5.7litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 6.9litre |
| Fuel tank capacity | 58litre |
| Emission standard | EURO V |
| Cruising range | from 660 to 1 020km |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Spring, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone, Dampers, Spring, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Turning circle | 10.6m |
| Number of gears | 6 |
| City | 10.1 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 6.6 litres / 100km |
| Average | 7.9 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.