This 2.0 MT (150 hp) engine was fitted in the 3 generation [Restyling] SUV, which was produced by Kia from 2014 to 2015. In addition to this engine, 12 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | SUV |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4440mm |
| Width | 1855mm |
| Height | 1630mm |
| Wheelbase | 2640mm |
| Front track | 1618mm |
| Rear track | 1619mm |
| Ground clearance | 167mm |
| Max. boot capacity | 1353litre |
| Min. boot capacity | 564litre |
| Kerb weight | 1455kg |
| Gross weight | 1980kg |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 1999cm3 |
| Engine power | 150bhp |
| RPM at max power | to 6 200RPM |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Bore | 86mm |
| Stroke | 86mm |
| Valves per cylinder | 4 |
| Maximum torque | 191Nm |
| RPM at max torque | 4700RPM |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Top speed | 185km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 10.7second |
| City fuel consumption per 100 km | 11.2litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 6.9litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 8.5litre |
| Fuel tank capacity | 58litre |
| Emission standard | EURO IV |
| Cruising range | from 520 to 840km |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Spring, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Lever, Dampers, Spring, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 6 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 10.6m |
| City | 13.4 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 8.3 litres / 100km |
| Average | 10.2 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.