This 2.0 GDI AT AWD (166 hp) engine was fitted in the 3 generation [Restyling] SUV, which was produced by Kia from 2014 to 2015. In addition to this engine, 12 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | SUV |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4440mm |
| Width | 1855mm |
| Height | 1635mm |
| Wheelbase | 2640mm |
| Front track | 1615mm |
| Rear track | 1616mm |
| Ground clearance | 172mm |
| Max. boot capacity | 1353litre |
| Min. boot capacity | 465litre |
| Kerb weight | 1544kg |
| Gross weight | 2030kg |
| Displacement | 486kg |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 1998cm3 |
| Engine power | 166bhp |
| RPM at max power | to 6 200RPM |
| Injection type | Multi-point injection |
| Number of cylinders | 4 |
| Bore | 81mm |
| Stroke | 97mm |
| Valves per cylinder | 4 |
| Maximum torque | 205Nm |
| Cylinder layout | Inline |
| RPM at max torque | 4000RPM |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Top speed | 181km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 11second |
| City fuel consumption per 100 km | 11.2litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 6.6litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 8.3litre |
| Fuel tank capacity | 58litre |
| Emission standard | EURO V |
| Cruising range | from 520 to 880km |
| Front suspension | Independent, Wishbone, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Turning circle | 11m |
| Number of gears | 6 |
| City | 13.4 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 7.9 litres / 100km |
| Average | 10 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.