This 2.0 CRDi MT AWD (136 hp) engine was fitted in the 3 generation [Restyling] SUV, which was produced by Kia from 2014 to 2015. In addition to this engine, 12 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | SUV |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4440mm |
| Width | 1855mm |
| Height | 1630mm |
| Wheelbase | 2640mm |
| Front track | 1618mm |
| Rear track | 1619mm |
| Ground clearance | 167mm |
| Max. boot capacity | 1353litre |
| Min. boot capacity | 465litre |
| Kerb weight | 1600kg |
| Gross weight | 2140kg |
| Engine type | Diesel |
|---|---|
| Displacement | 1995cm3 |
| Engine power | 136bhp |
| RPM at max power | to 4 000RPM |
| Injection type | Common Rail |
| Forced induction | Turbocharger |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Bore | 84mm |
| Stroke | 90mm |
| Valves per cylinder | 4 |
| Maximum torque | 320Nm |
| RPM at max torque | 1800up to 2 500 RPM |
| Intercooler | Yes |
| Fuel | Diesel |
|---|---|
| Top speed | 181km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 11.1second |
| City fuel consumption per 100 km | 6.9litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 4.7litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 5.5litre |
| Fuel tank capacity | 58litre |
| Emission standard | EURO V |
| Cruising range | from 840 to 1 230km |
| Front suspension | Independent, Wishbone, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 6 |
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Turning circle | 11m |
| City | 7.9 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 5.4 litres / 100km |
| Average | 6.3 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.