This 1.5 AT (109 hp) engine was fitted in the X Sedan (4-door), which was produced by Mitsubishi from 2007 to 2017. In addition to this engine, 26 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Sedan |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Width | 1760mm |
| Length | 4570mm |
| Height | 1505mm |
| Wheelbase | 2635mm |
| Front track | 1530mm |
| Rear track | 1530mm |
| Ground clearance | 165mm |
| Kerb weight | 1275kg |
| Gross weight | 1750kg |
| Min. boot capacity | 315litre |
| Displacement | 475kg |
| Max. boot capacity | 315litre |
| Front/rear axle load | 905/915kg |
| Permitted road-train weight | 2850kg |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 1499cm3 |
| Engine power | 109bhp |
| RPM at max power | to 6 000RPM |
| Maximum torque | 143Nm |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| RPM at max torque | 4000RPM |
| Bore | 75mm |
| Stroke | 84.8mm |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Top speed | 178km/h |
| City fuel consumption per 100 km | 8.9litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 6litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 7litre |
| Fuel tank capacity | 59litre |
| Emission standard | EURO V |
| Cruising range | from 660 to 980km |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Spring, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone, Spring |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 10.8m |
| Number of gears | 4 |
| City | 10.7 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 7.2 litres / 100km |
| Average | 8.4 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.