This 2.0 MT (145 hp) engine was fitted in the X Sedan (4-door), which was produced by Mitsubishi from 2007 to 2017. In addition to this engine, 26 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Sedan |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Width | 1763mm |
| Length | 4572mm |
| Height | 1491mm |
| Wheelbase | 2634mm |
| Front track | 1529mm |
| Rear track | 1529mm |
| Kerb weight | 1325kg |
| Min. boot capacity | 328litre |
| Max. boot capacity | 328litre |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 1998cm3 |
| Engine power | 145bhp |
| RPM at max power | to 6 000RPM |
| Maximum torque | 194Nm |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Bore | 86mm |
| Stroke | 86mm |
| Valves per cylinder | 4 |
| RPM at max torque | 4250RPM |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| City fuel consumption per 100 km | 11.2litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 8.1litre |
| Fuel tank capacity | 58litre |
| Emission standard | EURO V |
| Cruising range | from 520 to 720km |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Spring, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone, Spring |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 10.8m |
| City | 13.4 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 9.7 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.