This 2.4 MT (168 hp) engine was fitted in the X Sedan (4-door), which was produced by Mitsubishi from 2007 to 2017. In addition to this engine, 26 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Sedan |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Width | 1760mm |
| Length | 4570mm |
| Height | 1480mm |
| Wheelbase | 2635mm |
| Front track | 1530mm |
| Ground clearance | 147mm |
| Rear track | 1530mm |
| Min. boot capacity | 348litre |
| Max. boot capacity | 348litre |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 2360cm3 |
| Engine power | 168bhp |
| RPM at max power | to 6 000RPM |
| Maximum torque | 226Nm |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Bore | 88mm |
| Stroke | 97mm |
| Valves per cylinder | 4 |
| RPM at max torque | 4100RPM |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| City fuel consumption per 100 km | 11.2litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 8.4litre |
| Fuel tank capacity | 55litre |
| Emission standard | EURO V |
| Cruising range | from 490 to 650km |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Spring, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone, Spring |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 10.8m |
| City | 13.4 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 10.1 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.