This 1.8 CVT (143 hp) engine was fitted in the X Sedan (4-door), which was produced by Mitsubishi from 2007 to 2017. In addition to this engine, 26 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Sedan |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Width | 1760mm |
| Length | 4570mm |
| Height | 1505mm |
| Wheelbase | 2635mm |
| Front track | 1530mm |
| Rear track | 1530mm |
| Ground clearance | 165mm |
| Kerb weight | 1360kg |
| Gross weight | 1850kg |
| Min. boot capacity | 315litre |
| Displacement | 490kg |
| Max. boot capacity | 315litre |
| Permitted road-train weight | 3150kg |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 1798cm3 |
| Engine power | 143bhp |
| RPM at max power | to 6 000RPM |
| Maximum torque | 178Nm |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| RPM at max torque | 4250RPM |
| Bore | 86mm |
| Stroke | 77.4mm |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Top speed | 192km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 11.2second |
| City fuel consumption per 100 km | 10.9litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 6.2litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 7.9litre |
| Fuel tank capacity | 59litre |
| Emission standard | EURO V |
| Cruising range | from 540 to 950km |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Spring, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone, Spring |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Continuously variable transmission (CVT) |
|---|---|
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 10.8m |
| City | 13.1 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 7.4 litres / 100km |
| Average | 9.5 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.