This 2.0 MT (113 hp) engine was fitted in the 1 generation [Restyling] Minivan, which was produced by Mitsubishi from 1997 to 2007. In addition to this engine, 4 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Minivan |
|---|---|
| Seats | 7 |
| Length | 4655mm |
| Width | 1695mm |
| Height | 1855mm |
| Wheelbase | 2800mm |
| Front track | 1445mm |
| Rear track | 1420mm |
| Ground clearance | 190mm |
| Max. boot capacity | 805litre |
| Min. boot capacity | 375litre |
| Kerb weight | 1680kg |
| Gross weight | 2440kg |
| Displacement | 760kg |
| Permitted road-train weight | 4240kg |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 1997cm3 |
| Engine power | 113bhp |
| RPM at max power | to 5 250RPM |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Bore | 85mm |
| Stroke | 88mm |
| Valves per cylinder | 4 |
| Maximum torque | 165Nm |
| RPM at max torque | 4000RPM |
| Fuel | 92 RON |
|---|---|
| Top speed | 154km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 15.8second |
| City fuel consumption per 100 km | 14.5litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 9.4litre |
| Fuel tank capacity | 66litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 11.3litre |
| Cruising range | from 460 to 700km |
| Front suspension | Independent, Torsion, Double wishbone, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Trailing arms, Panhard pull, Dampers, Helical springs |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Drum |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Turning circle | 11.9m |
| City | 17.4 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 11.3 litres / 100km |
| Average | 13.6 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.