This 3.0 AT 4WD (185 hp) engine was fitted in the 1 generation [Restyling] Minivan, which was produced by Mitsubishi from 1997 to 2007. In addition to this engine, 4 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Minivan |
|---|---|
| Seats | 7 |
| Length | 4685mm |
| Width | 1695mm |
| Height | 2070mm |
| Wheelbase | 2800mm |
| Front track | 1445mm |
| Rear track | 1420mm |
| Ground clearance | 190mm |
| Max. boot capacity | 805litre |
| Min. boot capacity | 375litre |
| Kerb weight | 2090kg |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 2972cm3 |
| Engine power | 185bhp |
| RPM at max power | to 5 500RPM |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | V-type |
| Number of cylinders | 6 |
| Bore | 91.1mm |
| Stroke | 76mm |
| Valves per cylinder | 4 |
| Maximum torque | 265Nm |
| RPM at max torque | 4500RPM |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Fuel tank capacity | 75litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 10litre |
| Front suspension | Independent, Torsion, Double wishbone, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Trailing arms, Panhard pull, Dampers, Helical springs |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Drum |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Drive wheels | Four wheel drive (4WD) |
| Number of gears | 4 |
| Turning circle | 11m |
| Average | 12 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.