This 2.5 TD MT 4WD (99 hp) engine was fitted in the 1 generation [Restyling] Minivan, which was produced by Mitsubishi from 1997 to 2007. In addition to this engine, 4 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Minivan |
|---|---|
| Seats | 7 |
| Length | 4655mm |
| Width | 1695mm |
| Height | 1855mm |
| Wheelbase | 2800mm |
| Front track | 1445mm |
| Rear track | 1420mm |
| Ground clearance | 190mm |
| Max. boot capacity | 805litre |
| Min. boot capacity | 375litre |
| Kerb weight | 1860kg |
| Gross weight | 2700kg |
| Displacement | 840kg |
| Engine type | Diesel |
|---|---|
| Displacement | 2477cm3 |
| Engine power | 99bhp |
| RPM at max power | to 4 200RPM |
| Injection type | Direct injection |
| Forced induction | Turbocharger |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Bore | 91.1mm |
| Stroke | 95mm |
| Valves per cylinder | 2 |
| Maximum torque | 240Nm |
| RPM at max torque | 2000RPM |
| Intercooler | Yes |
| Fuel | Diesel |
|---|---|
| Top speed | 139km/h |
| City fuel consumption per 100 km | 14litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 9litre |
| Fuel tank capacity | 75litre |
| Cruising range | from 540 to 830km |
| Front suspension | Independent, Torsion, Double wishbone, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Trailing arms, Panhard pull, Dampers, Helical springs |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Drum |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Four wheel drive (4WD) |
| Turning circle | 11.9m |
| City | 16.1 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 10.4 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.