This 2.8 TD MT 4WD (125 hp) engine was fitted in the 1 generation [Restyling] Minivan, which was produced by Mitsubishi from 1997 to 2007. In addition to this engine, 4 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 15litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 9litre |
| Fuel tank capacity | 75litre |
| Cruising range | from 500 to 830km |
| Fuel | Diesel |
| Top speed | 150km/h |
| Displacement | 2835cm3 |
|---|---|
| Engine power | 125bhp |
| RPM at max power | to 4 000RPM |
| Maximum torque | 292Nm |
| RPM at max torque | 2000RPM |
| Engine type | Diesel |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Direct injection |
| Forced induction | Turbocharger |
| Intercooler | Yes |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Bore | 95mm |
| Stroke | 100mm |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Four wheel drive (4WD) |
| Turning circle | 11.9m |
| Seats | 7 |
|---|---|
| Length | 4685mm |
| Width | 1695mm |
| Height | 1965mm |
| Wheelbase | 2800mm |
| Front track | 1440mm |
| Rear track | 1435mm |
| Ground clearance | 190mm |
| Kerb weight | 1960kg |
| Min. boot capacity | 375litre |
| Max. boot capacity | 805litre |
| Body type | Minivan |
| Front suspension | Independent, Torsion, Double wishbone, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Trailing arms, Panhard pull, Dampers, Helical springs |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Drum |
| City | 17.3 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 10.4 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.