This 1.8 T MT (150 hp) engine was fitted in the 1 generation [Restyling] Minivan, which was produced by SEAT from 2000 to 2010. In addition to this engine, 6 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Fuel tank capacity | 70litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 7.3litre |
| City fuel consumption per 100 km | 13litre |
| Acceleration (0–100 km/h) | 10second |
| Top speed | 199km/h |
| Fuel | 95 RON |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 9litre |
| Cruising range | from 540 to 960km |
| Gross weight | 2450kg |
|---|---|
| Kerb weight | 1674kg |
| Max. boot capacity | 2610litre |
| Ground clearance | 150mm |
| Rear track | 1518mm |
| Min. boot capacity | 256litre |
| Front track | 1532mm |
| Wheelbase | 2835mm |
| Height | 1762mm |
| Length | 4634mm |
| Width | 1810mm |
| Seats | 7 |
| Body type | Minivan |
| Rear brakes | Disc |
|---|---|
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear suspension | Tilting lever |
| Front suspension | Wishbone |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
|---|---|
| Number of gears | 6 |
| Gearbox | Manual |
| Valves per cylinder | 5 |
|---|---|
| Stroke | 90mm |
| Bore | 79mm |
| Number of cylinders | 4 |
| Cylinder layout | Inline |
| Forced induction | Turbocharger |
| Injection type | Multi-point injection |
| Maximum torque | 220Nm |
| RPM at max power | to 5 800RPM |
| Engine power | 150bhp |
| Displacement | 1781cm3 |
| Engine type | Gasoline |
| RPM at max torque | 1750up to 4 600 RPM |
| City | 15.6 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 8.8 litres / 100km |
| Average | 10.8 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.