This 1.9 TD MT 4WD (115 hp) engine was fitted in the 1 generation [Restyling] Minivan, which was produced by SEAT from 2000 to 2010. In addition to this engine, 6 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Minivan |
|---|---|
| Seats | 7 |
| Width | 1810mm |
| Length | 4635mm |
| Height | 1762mm |
| Wheelbase | 2835mm |
| Front track | 1532mm |
| Min. boot capacity | 256litre |
| Max. boot capacity | 2610litre |
| Rear track | 1518mm |
| Ground clearance | 150mm |
| Kerb weight | 1784kg |
| Gross weight | 2510kg |
| Engine type | Diesel |
|---|---|
| Displacement | 1896cm3 |
| Engine power | 115bhp |
| RPM at max power | to 4 000RPM |
| Maximum torque | 265Nm |
| Injection type | Injectors |
| Forced induction | Turbocharger |
| Cylinder layout | V-type |
| Number of cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 2 |
| RPM at max torque | 3400RPM |
| Bore | 81mm |
| Stroke | 90mm |
| Fuel | Diesel |
|---|---|
| Top speed | 178km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 14second |
| City fuel consumption per 100 km | 9litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 5litre |
| Fuel tank capacity | 70litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 7litre |
| Cruising range | from 780 to 1 400km |
| Front suspension | Wishbone |
|---|---|
| Rear suspension | Tilting lever |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Number of gears | 6 |
| City | 10.4 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 5.8 litres / 100km |
| Average | 8 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.