This 1.9 TD MT (115 hp) engine was fitted in the 1 generation [Restyling] Minivan, which was produced by SEAT from 2000 to 2010. In addition to this engine, 6 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Fuel tank capacity | 70litre |
|---|---|
| Mixed fuel consumption per 100 km | 6litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 5litre |
| City fuel consumption per 100 km | 8litre |
| Acceleration (0–100 km/h) | 13second |
| Top speed | 181km/h |
| Fuel | Diesel |
| Cruising range | from 880 to 1 400km |
| Gross weight | 2430kg |
|---|---|
| Kerb weight | 1680kg |
| Max. boot capacity | 2610litre |
| Ground clearance | 150mm |
| Rear track | 1524mm |
| Min. boot capacity | 256litre |
| Front track | 1530mm |
| Wheelbase | 2841mm |
| Height | 1762mm |
| Length | 4634mm |
| Width | 1810mm |
| Seats | 7 |
| Body type | Minivan |
| Rear brakes | Disc |
|---|---|
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear suspension | Tilting lever |
| Front suspension | Wishbone |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
|---|---|
| Number of gears | 6 |
| Gearbox | Manual |
| Valves per cylinder | 2 |
|---|---|
| Stroke | 95mm |
| Bore | 79mm |
| Number of cylinders | 4 |
| Cylinder layout | Inline |
| Forced induction | Turbocharger |
| Injection type | Injectors |
| Maximum torque | 310Nm |
| RPM at max power | to 4 000RPM |
| Engine power | 115bhp |
| Displacement | 1896cm3 |
| Engine type | Diesel |
| RPM at max torque | 1900RPM |
| City | 9.2 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 5.8 litres / 100km |
| Average | 6.9 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.