This 2.0 MT (115 hp) engine was fitted in the 1 generation [Restyling] Minivan, which was produced by SEAT from 2000 to 2010. In addition to this engine, 6 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Minivan |
|---|---|
| Seats | 7 |
| Width | 1810mm |
| Length | 4617mm |
| Height | 1728mm |
| Wheelbase | 2835mm |
| Front track | 1528mm |
| Min. boot capacity | 256litre |
| Rear track | 1514mm |
| Ground clearance | 150mm |
| Max. boot capacity | 1597litre |
| Kerb weight | 1754kg |
| Gross weight | 2400kg |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 1984cm3 |
| Engine power | 115bhp |
| Maximum torque | 310Nm |
| Injection type | Injectors |
| Forced induction | Turbocharger |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Bore | 79mm |
| Stroke | 95mm |
| Valves per cylinder | 2 |
| RPM at max torque | 1900RPM |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Top speed | 177km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 15second |
| City fuel consumption per 100 km | 12litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 7litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 9litre |
| Fuel tank capacity | 70litre |
| Cruising range | from 580 to 1 000km |
| Front suspension | Wishbone |
|---|---|
| Rear suspension | Tilting lever |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| City | 14.4 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 8.4 litres / 100km |
| Average | 10.8 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.