This 2.0 TSI DSG 4Motion (220 hp) engine was fitted in the B8 Variant wagon 5-doors, which was produced by Volkswagen from 2014 to 2017. In addition to this engine, 6 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Estate |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Width | 1832mm |
| Length | 4777mm |
| Height | 1506mm |
| Wheelbase | 2789mm |
| Front track | 1584mm |
| Min. boot capacity | 650litre |
| Ground clearance | 174mm |
| Max. boot capacity | 1780litre |
| Rear track | 1565mm |
| Kerb weight | 1677kg |
| Gross weight | 2270kg |
| Displacement | 668kg |
| Front/rear axle load | 1080/1240kg |
| Permitted road-train weight | 3900kg |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 1984cm3 |
| Engine power | 220bhp |
| RPM at max power | from 4 420 to 6 250RPM |
| Maximum torque | 350Nm |
| Injection type | Direct injection |
| Forced induction | Turbine + compressor |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| RPM at max torque | 1500up to 4 400 RPM |
| Intercooler | Yes |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Top speed | 231km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 6.8second |
| City fuel consumption per 100 km | 8.5litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 6.1litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 6.9litre |
| Fuel tank capacity | 66litre |
| Cruising range | from 780 to 1 080km |
| Emission standard | EURO VI |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Electronic |
|---|---|
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Turning circle | 11.7m |
| Number of gears | 7 |
| City | 10.2 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 7.3 litres / 100km |
| Average | 8.3 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.