This 1.8 MT (75 hp) engine was fitted in the S3 Sedan, which was produced by Audi from 1982 to 1988. In addition to this engine, 22 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Maximum torque | 138Nm |
|---|---|
| Engine type | Gasoline |
| Displacement | 1781cm3 |
| Engine power | 75bhp |
| RPM at max power | to 4 600RPM |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Injection type | Carburetor |
| Valves per cylinder | 2 |
| RPM at max torque | 2500RPM |
| Bore | 81mm |
| Stroke | 86.4mm |
| Body type | Sedan |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4792mm |
| Width | 1814mm |
| Height | 1422mm |
| Wheelbase | 2687mm |
| Max. boot capacity | 570litre |
| Gross weight | 1580kg |
| Front track | 1468mm |
| Min. boot capacity | 570litre |
| Rear track | 1467mm |
| Kerb weight | 1059kg |
| Displacement | 521kg |
| Front/rear axle load | 850/880kg |
| Permitted road-train weight | 2880kg |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Top speed | 165km/h |
| Fuel tank capacity | 80litre |
| Acceleration (0–100 km/h) | 14.9second |
| City fuel consumption per 100 km | 9.8litre |
| Cruising range | from 820km |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 11.6m |
| Number of gears | 4 |
| Front suspension | Independent, Lever, Dampers, Spring, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Trailing arms, Panhard pull, Dampers, Helical springs |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Drum |
| City | 11.8 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.