This 2.3 quattro MT (136 hp) engine was fitted in the S3 Sedan, which was produced by Audi from 1982 to 1988. In addition to this engine, 22 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Mixed fuel consumption per 100 km | 9.2litre |
|---|---|
| Fuel tank capacity | 80litre |
| Fuel | 98 RON |
| Top speed | 201km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 10second |
| Displacement | 2309cm3 |
|---|---|
| Engine power | 136bhp |
| RPM at max power | to 5 600RPM |
| Maximum torque | 190Nm |
| RPM at max torque | 4000RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Multi-point injection |
| Number of cylinders | 5 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Bore | 82.5mm |
| Stroke | 86.4mm |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Turning circle | 11.6m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4792mm |
| Width | 1814mm |
| Height | 1422mm |
| Wheelbase | 2687mm |
| Front track | 1476mm |
| Rear track | 1490mm |
| Kerb weight | 1334kg |
| Gross weight | 1910kg |
| Displacement | 576kg |
| Min. boot capacity | 570litre |
| Max. boot capacity | 570litre |
| Permitted road-train weight | 3510kg |
| Body type | Sedan |
| Front suspension | Solid axle, Panhard pull, Dampers, Helical springs |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Trapezoidal wishbone |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Average | 11 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.