This 2.1 MT (136 hp) engine was fitted in the S3 Sedan, which was produced by Audi from 1982 to 1988. In addition to this engine, 22 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Maximum torque | 180Nm |
|---|---|
| Engine type | Gasoline |
| Displacement | 2144cm3 |
| Engine power | 136bhp |
| RPM at max power | to 5 700RPM |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 5 |
| RPM at max torque | 4800RPM |
| Injection type | Multi-point injection |
| Valves per cylinder | 2 |
| Bore | 79.5mm |
| Stroke | 86.4mm |
| Body type | Sedan |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4792mm |
| Width | 1814mm |
| Height | 1422mm |
| Wheelbase | 2687mm |
| Max. boot capacity | 570litre |
| Kerb weight | 1160kg |
| Gross weight | 1710kg |
| Front track | 1476mm |
| Min. boot capacity | 570litre |
| Rear track | 1467mm |
| Displacement | 550kg |
| Front/rear axle load | 995/880kg |
| Permitted road-train weight | 3210kg |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Top speed | 200km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 10.3second |
| City fuel consumption per 100 km | 12.5litre |
| Fuel tank capacity | 80litre |
| Cruising range | from 640km |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 4 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 11.6m |
| Front suspension | Independent, Lever, Dampers, Spring, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Trailing arms, Panhard pull, Dampers, Helical springs |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| City | 15 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.