This 2.0 D MT (70 hp) engine was fitted in the S3 Sedan, which was produced by Audi from 1982 to 1988. In addition to this engine, 22 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Sedan |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4792mm |
| Width | 1814mm |
| Height | 1422mm |
| Wheelbase | 2687mm |
| Max. boot capacity | 570litre |
| Kerb weight | 1223kg |
| Gross weight | 1800kg |
| Front track | 1468mm |
| Min. boot capacity | 570litre |
| Rear track | 1467mm |
| Displacement | 577kg |
| Front/rear axle load | 1030/920kg |
| Permitted road-train weight | 3000kg |
| Engine type | Diesel |
|---|---|
| Displacement | 1986cm3 |
| Engine power | 70bhp |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 5 |
| RPM at max power | to 4 800RPM |
| Maximum torque | 123Nm |
| Injection type | Direct injection |
| Valves per cylinder | 2 |
| RPM at max torque | 2800RPM |
| Bore | 76.5mm |
| Stroke | 86.4mm |
| Fuel | Diesel |
|---|---|
| Top speed | 156km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 18.6second |
| City fuel consumption per 100 km | 9litre |
| Fuel tank capacity | 80litre |
| Cruising range | from 890km |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 11.6m |
| Front suspension | Independent, Lever, Dampers, Spring, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Trailing arms, Panhard pull, Dampers, Helical springs |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Drum |
| City | 10.4 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.