This 1.8 quattro MT (90 hp) engine was fitted in the S3 Sedan, which was produced by Audi from 1982 to 1988. In addition to this engine, 22 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Sedan |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4792mm |
| Width | 1814mm |
| Height | 1422mm |
| Wheelbase | 2687mm |
| Ground clearance | 130mm |
| Max. boot capacity | 570litre |
| Kerb weight | 1240kg |
| Gross weight | 1790kg |
| Front track | 1468mm |
| Rear track | 1494mm |
| Displacement | 550kg |
| Min. boot capacity | 570litre |
| Front/rear axle load | 860/1050kg |
| Permitted road-train weight | 3040kg |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 1781cm3 |
| Engine power | 90bhp |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| RPM at max power | to 5 200RPM |
| Maximum torque | 150Nm |
| RPM at max torque | 3300RPM |
| Injection type | Carburetor |
| Valves per cylinder | 2 |
| Bore | 81mm |
| Stroke | 86.4mm |
| Fuel | 98 RON |
|---|---|
| Fuel tank capacity | 80litre |
| City fuel consumption per 100 km | 11.9litre |
| Cruising range | from 670km |
| Top speed | 176km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 12.9second |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Turning circle | 11.6m |
| Front suspension | Solid axle, Panhard pull, Dampers, Helical springs |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Trapezoidal wishbone |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| City | 14.3 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.